Čas branja: 5 min
Vnetje dlesni: Ali ste v nevarnosti?
V ustih začutite, da nekaj ni povsem prav, z jezikom se sprehodite po vrhnji dlesni in začutite zabuhlost. Se sliši znano? Bolezni dlesni so pogost sodoben izziv, ki zahteva skrbno zdravstveno obravnavo. Vnetje dlesni lahko namreč sčasoma vodi v parodontalne bolezni, ki prinašajo več kot samo oteklost, nelagodje in bolečino.
Kako nastane vnetje dlesni?
Običajno je poglavitni vzrok vnetja dlesni slaba oziroma pomanjkljiva ustna higiena. Vsak zob je obdan z obzobnim žepom, v katerem se ob slabi ustni higieni prekomerno razmnožujejo bakterije. To lahko vodi do motenj v obrambni sposobnosti organizma in hitrega razvoja vnetja dlesni, znanega tudi kot gingivitis, ki lahko nastane že po nekaj dneh zanemarjanja ustne higiene.
Gingivitis pa se lahko razvije zaradi številnih drugih dejavnikov, kot so kajenje, stres, pomanjkanje vitaminov, genetske predispozicije ali določene bolezni. Obstaja tudi posebna oblika gingivitisa, ki se pojavi v drugem ali tretjem trimesečju nosečnosti zaradi povečanja ravni hormonov.
Kako vnetje dlesni prepoznamo?
Znaki gingivitisa so na dotik krvaveče dlesni, spremenjena barva dlesni, ki se iz rožnate spremeni v rdečo ali pa celo vijolično barvo, otekanje in neprijeten zadah, pojav gnoja med zobom in dlesnijo, vse to pa običajno spremlja še bolečina.
Najpogostejši znak gingivitisa je krvavenje dlesni. Če se pojavi med ščetkanjem ali nitkanjem zob, je to opozorilni znak, da se bo dlesen vnela. Zdrave dlesni so namreč rožnate, čvrste na dotik in ne krvavijo.
Kaj se zgodi, če vnetje dlesni napreduje?
Gingivitis je omejen na vnetje dlesni. Ko pa se vnetje razširi na druge dele obzobnega tkiva, kot so koreninski cement, pozobnica in alveolna kost, govorimo o parodontalni bolezni. Velik izziv pri tej bolezni je, da je v začetnih fazah pogosto neboleča. Ko se bolečine pojavijo in ko opazimo, da je nekaj narobe, je običajno že prepozno, da bi zob lahko rešili.
V Lotus dentalnem centru zato izvajamo pregled stanja dlesni, preverjamo globino obzobnih žepkov in stopnjo poškodbe kosti, ugotavljamo lokacijo in stopnjo vnetja ter ocenjujemo dejavnike tveganja in vpliv ustnega zdravja na splošno zdravstveno stanje. Čeprav bolezni ni mogoče popolnoma ozdraviti, jo lahko obvladamo do te mere, da znatno upočasnimo njeno napredovanje.
Kako ravnati ob vnetju dlesni?
Manjša lokalna vnetja lahko sami odpravite tako, da izboljšate ustno higieno. Tudi če vas boli in dlesni krvavijo, je treba zobe ščetkati dvakrat na dan z mehko zobno ščetko. Vsaj enkrat na dan pa je priporočljivo uporabiti tudi zobno nitko in medzobno ščetko.
Prva pomoč pri vnetju dlesni so lahko kar domača zdravila. Uporabite lahko na primer žajbelj, ki vsebuje eterično olje, čreslovine in druge protivnetne sestavine, ali fiziološko raztopino. V tem primeru žličko soli raztopite v skodelici tople vode, saj slana voda zmanjšuje vnetja. V primeru močnih bolečin lahko sežete po analgetikih, kupite lahko tudi gele in ustne vode za razkuževanje.
Kdaj moramo k zobozdravniku?
Kadar je vnetje dlesni močnejše ali pa ga ne morate odpraviti sami po dveh tednih, morate obiskati zobozdravnika. Ta preveri stanje dlesni ter globino žepkov, po potrebi pa opravi tudi rentgensko slikanje zob. V primeru večjega vnetja lahko zobozdravnik namesti drenažni trak in predpiše ustrezen antibiotik.
Preventivni pregledi in redno čiščenje zobnega kamna so izjemno pomembni. V Lotus dentalnem centru dajemo zdravju dlesni posebno pozornost. Zdravljenja se lotevamo holistično, kar pomeni, da ne zdravimo le vidnih težav, ampak skrbimo za celotno zdravje zob, od korenine do krone.