Čas branja: 2 min
Umik dlesni: Nevidna nevarnost za zdravje ustne votline
Pogosta in še pogosteje spregledana težava z zobmi je umik dlesni, ki je pogosto eden izmed prvih opozorilnih znakov za bolezni dlesni. Odmik dlesni oziroma recesija dlesni, kot temu pogostemu pojavu pravimo strokovno, se nanaša na stanje, ko se dlesni odmaknejo od zob in izpostavijo zobne korenine.
Prvi opazni znak umika dlesni je pogosto povečana občutljivost zob. Poleg tega lahko opazimo tudi, da so zobje videti daljši od običajnega ali pa občutimo špranjo med dlesnijo in zobom.
Umik dlesni je lahko posledica različnih dejavnikov, kot so staranje, nepravilno ali pretirano ščetkanje ter pomanjkljiva ustna higiena. Nezdravo stanje v ustni votlini pogosto vodi v gingivitis, ko se dlesni vnamejo zaradi bakterijskih oblog. Če ne ukrepamo pravočasno, se bolezen lahko razvije v parodontitis. Dlesni se umikajo od zoba, tvorijo se “žepi” okoli zoba, ki postanejo predebeli s plakom. Ta obzobna vrečka se z časom poglablja, dlesni se še bolj umikajo, kar lahko privede do zrahljanja zob.
Poleg preobčutljivosti zob, ki se kaže kot nelagodje ob uživanju hladnih napitkov, sladkih ali kislih jedi, obstaja še več znakov, ki zahtevajo nujen obisk pri zobozdravniku. Zato je ključnega pomena, da resno jemljemo te težave in nemudoma poiščemo pomoč zobozdravnika. Poleg preobčutljivosti zob se poveča tudi tveganje za karies na zobni korenini, saj je izpostavljeni zobni cement mehkejši od zobne sklenine in zato bolj dovzeten za učinke kislin v ustni votlini. Poleg zdravstvenega vidika je pomemben tudi estetski vidik, saj zobe ob umiku dlesni postanejo daljši, kar vpliva na simetrijo našega nasmeha.