Čas branja: 7 min
Kako se znebiti zobnega kamna?
Med vsakodnevnim prehranjevanjem se različni mikroorganizmi, ki so prisotni v hrani, lepijo na zobe in dlesni ter ob nerednem ali nepravilnem čiščenju ustvarjajo mehke zobne obloge. Te odstranjujemo z vsakodnevnim ščetkanjem, kadar pa jih ne uspemo temeljito odstraniti, obloge v 48 urah otrdijo v zobni kamen, ki ga s ščetkanjem ne moremo več odstraniti. Zobni kamen in posledična obarvanost zob ni le estetska težava — povzroča lahko tudi resnejša vnetja in težave v ustnem zdravju. Zato je potreben obisk zobozdravnika, ki opravi profesionalno čiščenje zobnih oblog.
Zobnega kamna ne smemo zanemarjati
Tudi ob redni in ustrezni ustni higieni doma se pogosto zgodi, da se na zobeh začne nabirati zobni kamen. Zobna ščetka in nitka namreč težko dosežeta vsa mesta v ustih, še posebej medzobne prostore.
“S čistimi in lepimi zobmi ustvarjate pravi prvi vtis. Poleg tega pa je občutek gladkih zob odličen.”
V Lotus dentalnem centru zato priporočamo, da se profesionalno čiščenje zobnih oblog opravi vsakih 6 mesecev. V tem času se namreč pri večini ljudi začne nabirati zobni kamen. Ta je na otip hrapav, kar na površino privlači še več bakterij. Mehke zobne obloge, ki se spremenijo v zobni kamen, so tako idealno gojišče bakterij v ustih. Le-te pa povzročajo poglobljene obzobne žepke in posledično vnetje dlesni, ki lahko vodi v parodontalno ali druge bolezni.
Pravilna domača ustna higiena je prvi korak k zdravi ustni votlini
Pred obiskom zobozdravnika ali ustnega higienika je pomembno, da imamo trdne temelje in trajne navade za ustno higieno postavljene že doma.
Ob zlatem pravilu “dvakrat dnevno, dve minuti” ne pozabimo, da:
- Vedno najprej nitkamo, potem ščetkamo
Na ta način ostane v ustih in med zobmi višja koncentracija fluorida in manjše količine zobnih oblog. - Vedno uporabljamo zobno ščetko z mehkimi ščetinami
Tako se izognemo tveganju poškodb zob in dlesni zaradi mehanskih dražljajev. - Vedno uporabljamo zobno pasto s fluoridi
Fluorid se vgrajuje v sklenino zoba in jo utrdi, kar pomeni, da je tako zob bolj odporen na ustne bakterije in nastanek zobne gnilobe.
Pomembno! Na spletu obstaja veliko nasvetov o čiščenju zobnega kamna doma in beljenju zob z uporabo sode bikarbone ali limoninega soka. V Lotus dentalnem centru oboje strogo odsvetujemo. Soda bikarbona vsebuje abrazivne delce, ki lahko nepopravljivo poškodujejo zobno sklenino, limonin sok pa vsebuje veliko kislin, ki imajo ob hkratnem ščetkanju enako škodljiv efekt. Zobna sklenina je najtrša snov v človeškem telesu, vendar ko jo enkrat uničimo, se ne obnovi več.
“Pravilna domača ustna higiena v kombinaciji z redno profesionalno nego preprečuje nastanek zobnih bolezni in ohranja mladostnost vaših zob in nasmeha.”
7 razlogov za redno profesionalno čiščenje zobnih oblog
- Za zdrave zobe in zdrave dlesni
Zobne obloge oziroma zobni kamen je poln bakterij, ki povzročajo vnetje dlesni in v telo sproščajo toksine, ki razgrajujejo kost in vezivna tkiva. Celoten proces s časom privede do izpadanja sicer povsem zdravih zob. - Za svetle in bele zobe
Profesionalno čiščenje zobnih oblog odstrani madeže, ki so se nabrali na vaših zobeh. - Za svež zadah
Bakterije v ustih so razlog za slab zadah v 90 % primerov. Neprijeten vonj sproščajo bakterije, ujete pod robom dlesni, kamor lahko pride le zobozdravnik, ki jih ustrezno odstrani. - Za preventivo pred resnejšimi težavami
Med vašim obiskom bo zobozdravnik ali ustni higienik opravil popoln pregled vaših ust, med drugim tudi pregled za raka ustne votline. Večina vrst ustnega raka je ozdravljivih z zgodnjim odkrivanjem. - Za dobro ustno higieno
Kljub rednemu vsakodnevnemu nitkanju in ščetkanju so v ustih mesta, ki jih lahko dovolj dobro doseže le zobozdravnik ali ustni higienik. - Za večjo samozavest in boljši prvi vtis
Vaši zobje in dlesni niso le pomemben del vašega splošnega zdravja, ampak pomembno vplivajo tudi na vašo samozavest. Čist in bel nasmeh bo poskrbel za vaš samozavesten nastop in pravi prvi vtis. - Za odločitev, ki se dolgoročno obrestuje vaši denarnici
Vnete dlesni, ki jih povzročijo bakterije v zobnem kamnu, lahko privedejo do resnejših bolezni in izpadanja zob. Nadomestitev izpadlega zoba z novim je dražja alternativa skrbi in ohranitvi svojih zob.
“Najpogosteje se zobni kamen nabira na zadnji strani sprednjih spodnjih zob. Po barvi se razlikuje od zob, značilno pa je, da njihova površina ostane hrapava tudi po ščetkanju. Če želite sami preveriti, ali imate zobni kamen, najprej preverite na tem mestu.”
Ustna higiena v Lotus dentalnem centru
Verjamemo, da je redna profesionalna ustna higiena pogoj za ohranjanje lepega nasmeha. Čisti zobje in obzobna tkiva so osnova za vsa morebitna nadaljnja zdravljenja v ustih, pa naj gre za menjavo plomb, sanacijo kariesa, protetiko ali ortodontsko zdravljenje.
Ustna higiena v našem centru je nežna, vendar temeljita. Ker zdravljenje začnemo pri koreninah, ob higieni izvedemo še preventivni pregled za zaznavanje resnejših bolezni, kot je rak ustne votline. Uporabljamo najboljša orodja, ki zob nikoli ne poškodujejo. Po temeljitem čiščenju sledi še poliranje zob, da le-ti dobijo popolnoma gladko, sijočo površino, na katero se obloge težje prilepijo. Po končani terapiji vam pokažemo pravilen postopek ščetkanja in odgovorimo na vaša morebitna vprašanja.
Kratek povzetek
- V ustih se med vsakodnevnim prehranjevanjem nabirajo mikroorganizmi, ki se lahko, še posebej na težje dosegljivih mestih, spremenijo v mehke zobne obloge, te pa se postopoma utrdijo v zobni kamen.
- Čiščenje zobnega kamna, ki ga opravi zobozdravnik ali ustni higienik, je priporočljiv preventivni poseg, s katerim naredite veliko dobrega za svoje zobe in svoje celotno zdravje.
- Redna profesionalna ustna higiena je osnova za ohranjanje lepega nasmeha. V Lotus dentalnem centru z uporabo najboljših orodij poskrbimo za vaše zobe in ob higieni opravimo še preventivni pregled za detekcijo resnejših bolezni, kot je rak ustne votline.