Čas branja: 4 min
Ali lahko vnetje dlesni vodi v parodontozo?
Začetek deluje nedolžno. Med jutranjim ščetkanjem zob opazite, da je vaša slina obarvana rahlo rožnato. Skomignete z rameni in na to pozabite, vendar le za nekaj ur, saj se ob večernem ščetkanju težava ponovi. Tokrat opazite, da je kri prisotna tudi na vaši zobni ščetki. Sprejmete pravilno odločitev – čas je za obisk zobozdravnika.
"Veliko ljudi je zmotno prepričanih, da so krvaveče dlesni ob ščetkanju in čiščenju medzobnih prostorov normalen pojav, čeprav gre za resno stanje, ki lahko vodi tudi v druge bolezni."
Med vsakodnevnim prehranjevanjem se v ustih različni mikroorganizmi, ki so v hrani, lepijo na zobe indlesen ter ob nerednem ali nepravilnem čiščenju ustvarjajo mehke zobne obloge, ki v 48 urah otrdijo v zobni kamen. Tega s ščetkanjem ne moremo odstraniti več, zato je potrebno profesionalno čiščenje zobnih oblog, ki ga opravi zobozdravnik. Zobni kamen vzpostavlja še bolj idealne pogoje za razmnoževanje bakterij, zaradi katerih se naše telo odzove z obrambnim mehanizmom – vnetimi dlesnimi.
Spremenjena barva dlesni iz rožnate v temno rdečo ali vijolično, krvavenje ob ščetkanju in nitkanju, otekline in bolečine ter ustni zadah so glavni simptomi vnetih dlesni oziroma gingivitisa.
Kako preprečiti vnetje dlesni?
Obiščete zobozdravnika v Lotus dentalnem centru, kjer je začetni strah hitro razblinjen, saj ste ob prihodu v intimno okolje deležni individualnega posveta, med katerim lahko zobozdravniku zaupaš svoje težave. Zobozdravnik vas opolnomoči z znanjem o vzrokih in posledicah vnetih dlesni ter o vseh tveganjih, ki jih le-te predstavljajo za razvoj parodontalne in drugih sistemskih bolezni. Šele po tem, ko vam zobozdravnik pozorno prisluhne, vstopite v ordinacijo in se usedete na zobozdravniški stol.
V primeru, da problem vnetih dlesni naslovimo dovolj zgodaj, je možno le-te popolnoma pozdraviti. Pravilno in redno ščetkanje, nitkanje zob in obisk zobozdravnika najmanj dvakrat letno so ključni, da se bolezen ne razvija. V primeru, da vnetih dlesni ne zdravimo, pa se vnetje razširi še na druga obzobna tkiva. Takrat začnemo govoriti o razvoju parodontalne bolezni.
Čeprav bolezni ne moremo ozdraviti, pa lahko omilimo njene simptome in znatno upočasnimo njeno napredovanje. Če je ne zdravimo, je končni rezultat izguba kosti okoli zoba in posledična izguba lastnih zob.
“80 % oseb, starejših od 45 let, prizadene ena izmed oblik parodontalne bolezni.”
Kako resno je vaše stanje?
Odprete usta, zobozdravnik pa začne s preventivnim pregledom zobovja in dlesni ter naredi presejalni pregled za raka ustne votline. S kotičkom očesa vidite, da je v njegovih rokah posebna konica — parodontalna sonda, s katero začne meriti globine vaših obzobnih žepkov. Postopek je popolnoma neboleč, vendar nujno potreben, saj sta globina obzobnih žepkov in stopnja krvavitev ključni za definicijo parodontalnega stanja v vaših ustih. Na koncu sledi še fotografiranje zob z visokoločljivostno kamero. Ponovno vstopite v sobo za posvet, kjer vam zobozdravnik predstavi rezultate in možne terapije tudi vizualno predstavi. Najboljši del – prvi pregled je brezplačen!
Kako poteka zdravljenje?
V Lotus dentalnem centru parodontalne težave rešujemo z laserskimi posegi. Uporabljamo vrhunske laserske pripomočke, ki jih proizvaja FOTONA, svetovno priznan in vodilni inovator na področju laserske tehnologije. Z uporabo laserja v žepih okoli vsakega zoba brez kirurškega posega opravimo kakovostno dezinfekcijo in sterilizacijo, saj s pomočjo laserske energije odstranimo zobni kamen in bakterije, ki povzročajo propad obzobnih tkiv, pri tem pa zoba samega ne poškodujemo. Postopek je neboleč, rezultati pa vrhunski.
Zobozdravnik vas opolnomoči z znanjem in seznani s stanjem v vaši ustni votlini. Odločite se, da je potrebno ukrepati. Ponovno nas obiščete in v obisku ali dveh, odvisno od parodontalnega stanja, opravite celotno lasersko terapijo zdravljenja dlesni in obzobnih tkiv. Za domov prejmete poseben paketek, ki vam bo pomagal pri vzdrževanju novih, zdravih temeljev. Čez 14 dni in ponovno čez 3 mesece pridete na kontrolni pregled ter ponovno merjenje globine obzobnih žepkov in krvavitev, čez 6 mesecev pa na profesionalno čiščenje zobnih oblog, ki ga v našem centru opravite brezplačno.
Kratek povzetek
- Vnetja dlesni ne jemljite zlahka. Krvaveče dlesni lahko opozarjajo na razvoj parodontalne bolezni, zaradi katere lahko ostanete brez zob, ogrožate pa tudi zdravje svojega celotnega telesa. Kajenje in stres sta zelo pogosta dejavnika, ki poleg higiene še bolj pripomoreta k vnetju dlesni.
- Ne glede na vaše parodontalno stanje priporočamo, da obiščete zobozdravnika. Vnete dlesni je možno pozdraviti, parodontalno bolezen pa omiliti do te mere, da preprečimo ali znatno upočasnimo njeno napredovanje.
- V Lotus dentalnem centru nudimo lasersko metodo zdravljenja dlesni in obzobnih tkiv, ki brez kirurškega posega na neboleč in neinvaziven način kakovostno odstrani vneta tkiva, sterilizira obzobne žepke ter odstrani zobni kamen in bakterije. Z uporabo laserske terapije se 90 % pacientov izogne kirurškemu parodontalnemu zdravljenju.
“V Lotus dentalnem centru želimo, da vaši zobje ostanejo tam, kamor sodijo — čvrsto v vaših zdravih dlesnih.”
Izkoristite brezplačni prvi pregled
Ne glede na trenutno stanje dlesni, nas obiščite. Vaš prvi obisk je brezplačen in zajema popolnoma individualno obravnavo. Naročite se na termin ali pa si preberite ostala zanimiva dejstva in koristne nasvete, ki so jih za vas zbrali naši strokovnjaki.