Čas branja: 5 min
5 največjih mitov o nevidnih zobnih aparatih, ki jim ne nasedajte
Nevidni zobni aparati, ki jih proizvajajo nekateri poznani ponudniki, kot so Invisalign, Clear Correct, Spark itd., so postali zelo priljubljena sodobna rešitev za ravnanje zob in lepši nasmeh. Kot pri mnogih inovacijah pa tudi okoli njihove učinkovitosti in uporabe kroži več mitov in napačnih prepričanj.
Berite naprej, saj bomo razbili 5 največjih mitov o nevidnih zobnih aparatih in vam ponudili dejstva, ki jih potrebujete za informirano odločitev o ortodontskem zdravljenju.
Mit #1: Nevidni zobni aparati so primerni samo za manjše popravke
Čeprav so nevidni zobni aparati zelo učinkoviti pri blažjih do zmernih težavah s krivimi zobmi, pa lahko odpravijo tudi bolj zapletene ortodontske težave. Ko so se nevidni zobni aparati sprva pojavili na trgu, so bili res namenjeni predvsem manjšim težavam, kot so zapiranje vrzeli med zobmi (diastema) ali ravnanje rahlo ukrivljenih zob. V zadnjih letih pa je tehnološki napredek razširil njihove zmogljivosti, kar nam omogoča, da zdravimo tudi najbolj zapletene primere, kot je npr. križni griz. Veliko ortodontov in zobozdravnikov zdaj tako ponuja nevidne zobne aparate kot rešitev tudi za primere, ki so prej zahtevali tradicionalne kovinske aparate.
Mit #2: Zdravljenje z nevidnimi zobnimi aparati traja dlje kot s tradicionalnimi aparati
V večini primerov je zdravljenje z nevidnimi zobnimi aparati mogoče zaključiti v krajšem času kot zdravljenje s tradicionalnimi aparati, t.i. zvezdicami, saj so že od začetka zasnovani s posamezniku prilagojenim, individualnim načrtom premikov zob. Pri načrtovanju premikov vaših zob je zobozdravnikom na voljo napredna programska oprema, ki omogoča natančno, učinkovito in ciljno premikanje zob.
Prav tako pri nevidnih zobnih aparatih ni t.i. “izgubljenega časa” med obiski ortodonta, ki so pogosto na več mesecev. Če ponazorimo s primerom: pri tradicionalnih aparatih se premiki zob zgodijo zaradi silnic, ki jih ortodont zagotovi z namestitvijo kovinskih nosilcev in žic. Čeprav se ti premiki pogosto zgodijo v prvih nekaj dneh po obisku ortodonta, pa do naslednjega obiska, ki je pogosto šele čez 6-8 tednov, zobje ostajajo na mestu in se ne premikajo. Posledica tega je veliko “izgubljenega časa”, sploh v primeru, da na katerega izmed terminov zamudimo.
Nasprotno pri nevidnih zobnih aparatih premike zob zagotovi vsak naslednji set opornic, ki ga prejmete za domov in ga menjate na 1-2 tedna, odvisno od primera. V tem času se namreč zobje premaknejo na načrtovano mesto, potem pa z novim setom opornic nadaljujete s premiki zob. Kljub temu, da so torej kontrolni pregledi podobno oddaljeni, se je v vmesnem času, ko ste nevidne opornice vestno nosili, zgodilo neprimerljivo več “dela”, kot v primeru tradicionalnih kovinskih aparatov.
Mit #3: Nevidni zobni aparati so manj učinkoviti kot kovinski aparati
Nevidni zobni aparati so popolnoma enako učinkoviti kot kovinski aparati za mnoge vrste težav z ravnanjem zob. Pri tem seveda učinkovitost merimo v smislu končnega cilja, ki je popoln, pravilen ugriz in postavitev zob. Ključ do učinkovitosti nevidnih zobnih aparatov je prilagojen načrt zdravljenja, ki je izdelan individualno. Aparati so zasnovani tako, da postopoma premikajo vaše zobe in nanje izvajajo nadzorovan pritisk, ki jih vodi v pravilen položaj.
V zahtevnejših primerih, kjer je potreben večji premik zob, lahko nevidne aparate kombiniramo z dodatnimi orodji, kot so elastike, da povečamo njihovo učinkovitost. Ti dodatni elementi zagotavljajo enako kakovost popravkov kot kovinski aparati, vendar pa imajo pri tem dve ključni prednosti – da so skoraj nevidni in da so snemljivi, kar pomeni, da so prehranjevanje, ustna higiena in vzdrževanje aparatov neprimerljivo lažji.
Mit #4: Nevidni zobni aparati so dražji od tradicionalnih aparatov
Stroški nevidnih zobnih aparatov in tradicionalnih aparatov so pogosto primerljivi, v mnogo primerih pa so nevidni zobni aparati celo cenejši. Končna cena aparata je odvisna od več dejavnikov, vključno s kompleksnostjo vašega zdravljenja, dolžino nošenja aparatov in seveda zobozdravnika, ki ga izberete.
V Lotus dentalnem centru stremimo k temu, da cena ne igra ključne vloge pri odločitvi o poravnavi zob, saj se zavedamo, da nepravilni ugriz in poravnava zob na dolgi rok vodita do številnih zobozdravstvenih in zdravstvenih težav. Zato je maksimalna cena nevidnega aparata v našem dentalnem centru 3.900 € in velja tudi za najzahtevnejše primere premikov zob, medtem ko je za lažje premike zob cena še nižja.
Mit #5: Nevidni zobni aparati so neudobni
Nevidni zobni aparati so zasnovani z mislijo na udobje. Narejeni so iz gladke plastike, za razliko od tradicionalnih kovinskih aparatov z nosilci in žicami, ki lahko dražijo dlesni in notranjost ust. Čeprav lahko občutite nekaj začetnega nelagodja ali pritiska ob začetku nošenja vsakega novega seta poravnalnikov, je to nelagodje običajno blago in izgine po nekaj dneh.
Ena od glavnih prednosti nevidnih zobnih aparatov je tudi, da nimajo ostrih robov ali štrlečih delov, ki bi lahko povzročali nelagodje. Še dodatna prednost pa je, da so snemljivi, kar pomeni, da jih lahko odstranite med jedjo in ščetkanjem, kar zmanjša splošno draženje in nelagodje, ki ga običajno povzročajo tradicionalni aparati.
Razblinite zmedo okoli nevidnih zobnih aparatov
Nevidni zobni aparati so učinkovita, udobna in diskretna alternativa tradicionalnim kovinskim aparatom. Z njimi je mogoče zdraviti različne ortodontske težave, tudi najzahtevnejše, pogosto pa delujejo enako hitro kot tradicionalni aparati.
Z razbitjem teh pogostih mitov je jasno, da so nevidni zobni aparati ne le sodobna rešitev, ampak tudi praktična in učinkovita možnost do lepšega in bolj zdravega nasmeha za ljudi vseh starosti.
Če razmišljate o nevidnem zobnem aparatu in želite izvedeti več, nas kontaktirajte in se naročite na prvi brezplačni pregled, kjer vam bomo pomagali ugotoviti, ali so nevidni zobni aparati prava izbira za vas.